Mufka na zimę

Może nie wszyscy wiedzą, czym jest mufka i do czego ona służy. Zanim wynaleziono praktyczne rękawiczki, chroniące nasze dłonie przed zimnem i mrozem, właśnie mufka pełniła funkcję rękawiczek. Jest to rodzaj tunelu, wykonanego z futra lub ocieplanego materiału, do którego chowa się dłonie, wsuwając je z dwóch stron. Dziś mufki kojarzymy ze starymi ilustracjami, rycinami i fotografiami, na których wytworne i eleganckie damy w bogato zdobionych sukniach chowają dłonie właśnie do dużych, futrzanych mufek. Im bogatsza dama, tym mufka większa i bardziej ozdobna – z koronkami, haftami, z prawdziwego futra.

Jak dziś nosić mufki?

Z pewnością współcześnie mufka nie należy do nowoczesnych elementów garderoby i nie wypiera ona w żadnym stopniu rękawiczek. Mufki są zdecydowanie mniej praktyczne od rękawiczek – chowając dłonie do futrzanej mufki, nie może nic zrobić rękoma. Także w czasie chodzenia wygodniejsze jest trzymanie rąk po bokach sylwetki, a nie w mufce przed sobą. Kiedy jednak chcemy

wyglądać szczególnie elegancko i szykownie lub zwłaszcza wtedy gdy nasza suknia i fryzura odwołują się do stylu retro, do mody lat 20. i 30. wtedy warto zabrać ze sobą mufkę, idealnie pasującą do retro – stylizacji. Mufka znakomicie nada się na karnawałowe prywatki w stylu lat 20. i 30., które są organizowane w wielu klubach i restauracjach. Także eleganckie, wieczorne wyjście do teatru lub filharmonii to idealne miejsca, by założyć elegancką, staroświecką mufkę. Kiedy lubimy styl retro w modzie – koki i fale w stylu retro, retro – makijaż, piękne kapelusze kojarzące się z latami 20. i 30. – mufka jest wówczas nieodzownym elementem naszej zimowej garderoby.
Współczesne mufki wykonane są z różnego rodzaju materiałów – sztucznego, jasnego futra, długiego włosia, ocieplanej dzianiny lub bawełny. Często mufki mają doczepiony cienki łańcuszek i sznureczek, dzięki któremu możemy zawiesić mufkę na szyi, by się nie zawieruszyła. Najmodniejsze są jednak obecnie mufki imitujące torebkę. Z zewnątrz do złudzenia przypominają małą torebkę – mają ozdobne zapięcie, czasem zamek błyskawiczny, ozdobną kokardę, niewielki uchwyt, a w miejscu gdzie wkładamy ręce, materiał jest ocieplony. Zazwyczaj w takiej mufce – torebce możemy chować jakieś drobiazgi, szminkę, pieniądze lub chusteczki, a wtedy łączymy elegancję i szyk mufki z praktycznością.

RelatedPost