Stroje karnawałowe w weneckim stylu

Jak zrobić maskę wenecką?W czasie karnawału tradycyjnie organizuje się mnóstwo hucznych imprez, parad, przemarszów bądź innych wydarzeń, mających bardzo oficjalny lub bardzo swobodny charakter.

Na szczególną, karnawałową okazję warto więc przygotować ciekawe i efektowne przebranie, na przykład nawiązujące do strojów uczestników parady karnawałowej w Wenecji. Osoby ubrane są zazwyczaj w stroje i suknie balowe rodem z XVII i XVIII wieku, którym towarzyszą charakterystyczne, bogato zdobione i misternie dekorowane maski, zasłaniające znaczną część twarzy.

Na karnawałową imprezę lub bal można więc z powodzeniem samodzielnie skompletować lub wykonać zjawiskowe przebranie w weneckim stylu. Wystarczy odrobina wyobraźni, pomysł oraz chwila czasu, by z podręcznych materiałów i tworzyw wykonać eleganckie i bogate przebranie na karnawał. Poniżej podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku.

Oryginalny strój wenecki najłatwiej będzie przygotować z kolorowego materiału, który należy zszyć w fason luźnej szaty z długim rękawem i bez dekoltu. Suknia taka może być zapinana na szyi na guzik lub zasuwana na zamek błyskawiczny. Suknia do stroju weneckiego może być ponadto nieco rozkloszowana i poszerzona w dolnej części, by ładnie i elegancko układała się w tańcu.

Do wykonania sukni warto wykorzystać błyszczące materiały, takie jak choćby satyna lub tkaniny marszczone o ciekawej fakturze. Bezpośrednio na obszerną i długą suknię można dodatkowo narzucić krótszą pelerynkę w kontrastującym odcieniu, na przykład srebrną, złotawą, bordową lub granatową. Pelerynka lub dłuższe bolerko może być również ozdobione kolorowymi cekinami, drobnym brokatem lub koralikami.

Karnawał w WenecjiW strojach weneckich nierzadko też pojawia się specyficzne i charakterystyczne nakrycie głowy, którym może być wysoki turban z krepowanego, barwionego materiału lub czapka stańczyka z wieloma malutkimi dzwoneczkami na końcach. Niektóre kostiumy posiadają również nakrycia głowy w kształcie specjalnych kapturów i ozdobione są różnego rodzaju biżuterią, piórami lub kwiatami.

Większości barwnych i olśniewających swoim zdobnictwem strojów weneckich dodatkowo posiada charakterystyczną maskę na oczy, trzymaną zazwyczaj dzięki cienkiemu drucikowi w ręce. Obecnie jednak można wykonać również i takie maski, które wygodnie założymy za uszy, ponieważ zamiast drucika można wpiąć w maskę również elastyczną gumkę. Maski weneckie zdobione są efektownymi, kolorowymi piórami, koralikami, cekinami, brokatem lub złotymi i srebrnymi dekoracjami. Nierzadko takim maskom w mocnych i zdecydowanych kolorach może również towarzyszyć specjalny makijaż oraz fryzura.

RelatedPost

Dodaj komentarz